Uppdaterad Källorna lästa –
Vad ett enskilt avlopp kostar
Kostnaden för ett enskilt avlopp styrs mest av vad marken tillåter, och spannet mellan billigaste och dyraste lösning är stort. Här är priserna per teknik, vad på tomten som driver dem, och vad driften kostar över tjugo år.
Läs det här först: siffrorna på sidan är en fingervisning, inte en offert.
Beloppen gäller en anläggning eller ett enskilt moment, för ett hushåll med WC och BDT. Inklusive moms, före ROT-avdrag, prisläge 2026.
Installation och anläggningsarbete är inräknat – det är alltså inte produktpriser. Vad enbart produkterna kostar redovisas separat längre ner på sidan.
Det som inte är inräknat och som tillkommer i en verklig offert:
- Frakt och etablering – att få maskiner, material och personal till platsen.
- Extra ledningslängd utöver normalfallet.
- Berg, sprängning och bortforsling av massor.
- Pumpstation, om självfall inte räcker.
- Återställning utöver grovplanering.
- Kommunens handläggningsavgift.
Vad ditt avlopp kostar går inte att avgöra utan ett platsbesök. Använd siffrorna för att förstå storleksordningen och för att bedöma om en offert du fått in är rimlig – inte för att räkna på ditt eget projekt.
Varför ingen kan ge dig ett pris på telefon
Det finns inget listpris på ett enskilt avlopp, och den som ger dig ett exakt belopp utan att ha sett tomten gissar.
Skälet är att produkten är den mindre delen av notan. Den större delen är markarbete, och vad det kostar beror på hela fastigheten: hur marken är, vad som redan ligger nedgrävt, och var det går att placera anläggning, utsläppspunkt och slambil.
Två grannfastigheter kan skilja sig med hundratusen kronor på samma teknikval.
Vad som driver priset
Det är fastigheten som helhet som avgör – inte bara jordarten. Tre saker vägs samman: markförhållandena, vad som redan finns nedgrävt, och var det går att placera saker.
Markförhållandena
Hur lätt är det att gräva? Stenig mark, berg eller sank mark kostar mer än normal jord. Berg kan behöva sprängas eller forslas bort, och sank mark kan behöva dräneras eller schaktas bredare.
Vilka lösningar är ens möjliga? Det är här kostnaden avgörs på allvar. Lera minskar möjligheterna – infiltrationen faller bort och du hamnar i en dyrare lösning. Går det att infiltrera är det den billigaste vägen.
Hur blött är det? Högt grundvatten eller mark som håller vatten begränsar både teknikval och placering, och kan kräva upphöjd bädd eller tät konstruktion.
Vad som redan finns på tomten
Var ligger vattentäkterna? Din egen brunn och grannarnas. En ny anläggning får inte placeras för nära, och avståndet styrs av jordart, lutning och brunnstyp – se skyddsavstånd. Ligger brunnarna olyckligt kan hela anläggningen behöva flyttas, med längre ledningar som följd.
Finns det energibrunnar? En bergvärmebrunn är ett hål ner i berggrunden och behöver hållas skild från avloppsvatten på samma sätt som en dricksvattenbrunn. Egna och grannars energibrunnar behöver därför ritas in innan placeringen bestäms.
Befintliga ledningar och kablar. El, vatten, fiber och dränering ligger också i marken. De ska lokaliseras innan man gräver, och de kan tvinga fram en annan dragning.
Var saker kan placeras
Finns det en utsläppspunkt? Gäller minireningsverk och tät markbädd, där det renade vattnet ska ledas bort. Finns ett dike eller en slänt som fungerar är frågan enkel. Finns det inte kan vattnet behöva pumpas eller ledas långt, och då växer kostnaden.
Var kan slamtömningsfordonet stå? Kommer bilen inte nära nog kan en sugslang behöva grävas ner permanent, eller en vändplats och uppställningsplats förberedas. Båda kostar, och båda är billigare att lösa nu än senare.
Hur mycket rör måste läggas? Den post folk underskattar mest. Varje meter ledning ska schaktas för, läggas med rätt fall, kringfyllas och återställas – det är inte röret som kostar, det är grävningen.
Framkomlighet för maskin. Trång tomt, känslig trädgård, långt att köra material.
Höjdskillnader. Räcker inte självfallet tillkommer pumpstation: produkt, el och en driftkostnad.
Kraven kommunen ställer
Skyddsnivån. Steget från 70 till 90 procents fosforreduktion är ofta det krav som kostar mest, eftersom det kräver kemisk fällning, fosforfälla eller minireningsverk. Vid hög skyddsnivå för hälsoskydd tillkommer ofta ett efterpoleringssteg – UV-ljus eller en mer avancerad efterbehandling.
Kväverening. Pekar i praktiken mot minireningsverk eller källsortering.
Det billigaste du kan göra först. En provgrop kostar en halvdag med grävmaskin och avgör vilka lösningar som ens är möjliga. Utan den blir varje offert du får in en gissning, och gissningar prissätts alltid med marginal. Se praktiska råd.
Vad en komplett anläggning kostar
Siffrorna nedan är vad vi på Elui ser i vår egen verksamhet i Mellansverige. De gäller ett hushåll med WC och BDT, inklusive moms och före ROT-avdrag.
Beloppen avser en komplett anläggning på plats – produkten, anläggningsarbetet och installationen är inräknade. Det är alltså inte produktpriser.
| Lösning | Normal skyddsnivå | Hög skyddsnivå | Driftkostnad per år |
|---|---|---|---|
| Slamavskiljare med infiltration | 140 000–160 000 kr | Klarar sällan hög nivå | Endast slamtömning |
| Markbädd | 160 000–180 000 kr | Kräver komplettering | Endast slamtömning |
| Minireningsverk | 175 000–200 000 kr | 200 000–225 000 kr | Cirka 4 000 kr plus slamtömning |
| Sluten tank med separat BDT-lösning | Används normalt vid hög nivå | 200 000–225 000 kr | Tömning av tanken, ofta den största posten |
Läs spannen rätt. Beloppen gäller ett hushåll och normala markförhållanden. Visar provgropen berg, lera eller högt grundvatten hamnar du över spannet. Räkna det som en utgångspunkt för att bedöma en offert – inte som ett pris.
Markbädden ligger omkring 20 000 kronor över infiltrationen. Skillnaden är att sanden ska köpas in och läggas på plats i stället för att den befintliga marken används. Steget från normal till hög skyddsnivå kostar omkring 25 000 kronor i ett minireningsverk – det är prislappen på 90 procents fosforrening i stället för 70.
Poster som tillkommer
| Tillägg | Kostnad | När det behövs |
|---|---|---|
| Pumpstation för BDT-vatten | 40 000–55 000 kr | När självfall inte räcker för bad-, disk- och tvättvattnet. |
| Pumpstation för svartvatten | 65 000–85 000 kr | När även toalettvattnet ska pumpas. Kräver grövre utrustning. |
| Efterpolering eller UV-behandling | 20 000–30 000 kr | Ofta vid hög skyddsnivå för hälsoskydd, och efter minireningsverk. |
Kostnad för bergsprängning och annat tyngre markarbete, och pris per meter ledning, kompletteras senare. Ledningskostnaden beror på om lösningen utförs med slang eller med rör, och skiljer sig tillräckligt för att ett enda spann skulle bli missvisande.
Slamtömning
Slamtömningen är kommunens monopol och priset varierar. För en slamavskiljare på 3 kubikmeter som töms en gång om året kostar det 1 389 kronor per tömning i Västerås och tio andra kommuner i Mellansverige, enligt Vafabmiljös avfallstaxa för 2026.
Fråga din egen kommun vad taxan är där. Har du minireningsverk kan tömning behövas oftare än en gång om året, vilket kan dubbla posten.
Grovrenstank sänker den löpande kostnaden. En extra tank före minireningsverket ger större slamlagringsvolym, så att verket behöver tömmas mer sällan. Det är en engångskostnad som betalar av sig över tid – räkna på det om du landar i ett minireningsverk och har långt till närmaste tömningsfordon.
Vad produkterna kostar
Det här är den del av notan som går att prissätta utan att se tomten. Priserna nedan är hämtade från Kloako den 30 september 2026 och gäller inklusive moms. De är exempel, inte en fullständig prislista.
| Produkt | Vad det är | Pris |
|---|---|---|
| Cipax slamavskiljare 2 200 l | Slamavskiljare för ett hushåll | 26 995 kr |
| Raita BioBox XL | Gråvattenfilter för enbart BDT, 5 personer, ingen el | 25 995 kr |
| BioKube Pluto | Minireningsverk 5 pe, normal skyddsnivå | 49 895 kr |
| BioKube Pluto Kombi | Minireningsverk 5 pe med integrerad slamavskiljare | 68 995 kr |
Kostnaden att äga, inte bara att installera
Vid hög skyddsnivå kan ett minireningsverk kosta mindre att installera än en markbädd som måste kompletteras med fosforfälla. I gengäld har det en driftkostnad varje år så länge det används: serviceavtal, fällningskemikalie, el och tätare slamtömning. En infiltration har nästan ingen driftkostnad alls utöver slamtömningen, men den har en begränsad livslängd.
Över tjugo år kan rangordningen mellan teknikerna bli en annan än den är på offertdagen.
Livslängd är halva svaret
Det som gör jämförelsen svår är att delarna inte håller lika länge.
| Del | Beräknad livslängd | Vad som händer sedan |
|---|---|---|
| Slamavskiljare | 50 år eller mer | Behöver normalt inte bytas under din tid i huset. |
| Infiltration eller markbädd | omkring 20 år | Bädden sätter igen och fosforbindningen är förbrukad. Ny bädd krävs. |
| Minireningsverk | 50 år eller mer | Går att reparera. Slitdelar byts, tanken består. |
Det är den här skillnaden som gör att den billigare lösningen inte alltid är billigast. Bädden i en infiltration är en förbrukningsvara med tjugo års livslängd. Slamavskiljaren framför den, och minireningsverket som alternativ, är det inte.
Räknat över tjugo år
| Lösning | Investering | Service 20 år | Slamtömning 20 år | Summa |
|---|---|---|---|---|
| Slamavskiljare med infiltration | 140 000–160 000 kr | 0 kr | 27 800 kr | 168 000–188 000 kr |
| Minireningsverk | 175 000–200 000 kr | 80 000 kr | 27 800 kr | 283 000–308 000 kr |
Men horisonten avgör slutsatsen. Vid tjugo år är infiltrationen tydligt billigare. Precis då har dock bädden nått sin beräknade livslängd och behöver läggas om, medan minireningsverket har större delen av sin livslängd kvar.
Räknar du på fyrtio eller femtio år ser bilden annorlunda ut, eftersom infiltrationen då ska anläggas om en eller två gånger till. Vilken horisont som är rätt beror på hur länge du tänker bo kvar – och på att en ny ägare värderar en nyare anläggning högre.
Kompaktfiltret saknas i tabellen med avsikt. Investeringen är lägre än för de övriga, men vi har ännu inte belagt hur ofta filtermaterialet behöver bytas och vad det kostar. Utan den uppgiften blir en tjugoårskalkyl en gissning, och då hör den inte hit.
Jämfört med kommunalt VA
Många utgår från att kommunalt vatten och avlopp är det billiga alternativet. Så ser det sällan ut.
Att ansluta en villa till kommunalt VA kostar en anläggningsavgift som betalas en gång, och därefter en brukningsavgift varje år. Båda beslutas av kommunen och varierar kraftigt över landet. Här är två exempel, hämtade ur kommunernas egna taxor för 2026.
| Kostnad | Västerås | Värmdö |
|---|---|---|
| Anläggningsavgift, engångskostnad | 242 425 kr | 359 588 kr |
| Markarbete på egen tomt | tillkommer | tillkommer |
| Brukningsavgift per år vid 150 m³ | 11 138 kr | 19 360 kr |
| Motsvarar per månad | cirka 930 kr | cirka 1 610 kr |
Ställt bredvid ett enskilt avlopp ser det ut så här:
| Lösning | Engångskostnad | Per år |
|---|---|---|
| Slamavskiljare med infiltration | 140 000–160 000 kr | cirka 1 400 kr i slamtömning |
| Minireningsverk | 175 000–200 000 kr | cirka 5 400 kr med slamtömning |
| Kommunalt VA, Västerås | 242 425 kr | 11 138 kr |
| Kommunalt VA, Värmdö | 359 588 kr | 19 360 kr |
Engångsavgiften för kommunal anslutning är högre än ett helt enskilt avlopp i båda exemplen – och till den kommer grävningen på den egna tomten, som du betalar till en entreprenör ändå.
Den löpande kostnaden fortsätter. Elva till nitton tusen kronor om året är en annan nivå än ett minireningsverks drygt fem tusen med slamtömning, och långt över en infiltrations fjortonhundra.
Jämförelsen har en reservation. Den kommunala VA-avgiften betalar för både dricksvatten och avlopp. Ett enskilt avlopp löser bara avloppet – du behöver fortfarande en egen brunn, med de kostnader den för med sig i borrning, pump, filter och underhåll.
Jämför du enbart avloppsdelen är skillnaden alltså mindre än tabellen antyder. Vi anger ingen uppdelning mellan vatten och avlopp i brukningsavgiften, eftersom kommunerna redovisar den olika.
Men det är sällan ett fritt val. Du kan inte välja att ansluta dig till kommunalt VA om fastigheten ligger utanför verksamhetsområdet, och ligger den innanför är du normalt skyldig att ansluta och betala – även om du nyss lagt ett eget avlopp.
Jämförelsen är därför mest relevant i två lägen: när du bor i ett omvandlingsområde där kommunen diskuterar utbyggnad, och när du vill veta vad din fastighet skulle ha kostat i VA-avgifter om den legat några kilometer närmare tätorten.
Kontrollera alltid mot din egen kommuns taxa. Skillnaden mellan de två exemplen ovan är över hundratusen kronor i engångsavgift och åttatusen kronor om året i drift, och de är bara två kommuner av 290.
Gemensamhetsanläggning
Alla belopp på den här sidan gäller ett hushåll. Går flera fastigheter ihop om en gemensam anläggning blir kostnaden per hushåll normalt lägre, eftersom projektering, tillståndsprövning och en del av markarbetet delas.
Men det är inte en enkel division. Anläggningen blir större och dimensioneras för fler personekvivalenter, ledningsnätet blir längre, och prövningen blir en annan – de allmänna råden gäller upp till 25 personekvivalenter, och därutöver gäller andra regler. Till det kommer att anläggningen behöver en förvaltningsform, oftast en samfällighetsförening.
Räkna alltså inte om siffrorna på den här sidan genom att dela med antalet hushåll.
Hur en gemensamhetsanläggning bildas, vem som förvaltar den, vad andelstalen betyder och vilka regler som gäller vid olika storlekar står under gemensamt avlopp.
ROT-avdraget
Arbetskostnaden för att anlägga eller förbättra ett enskilt avlopp på din befintliga bostad är ROT-berättigad. Material, maskinhyra och resor är det inte.
Taket är 50 000 kronor per person och år för ROT, och ROT och RUT delar ett gemensamt tak på 75 000 kronor. Båda beloppen är kontrollerade mot Skatteverket den 6 augusti 2026.
Ägs fastigheten av två personer har var och en ett eget tak, vilket i praktiken dubblar utrymmet.
Avdraget är 30 procent av arbetskostnaden, kontrollerat mot Skatteverket den 30 september 2026. Nivån har ändrats flera gånger de senaste åren och var tillfälligt höjd under 2025, så kontrollera den igen innan du räknar på ditt eget fall.
Kommunens avgift
Utöver entreprenaden tar kommunen betalt för att handlägga din ansökan, normalt enligt en timtaxa som kommunfullmäktige beslutat. Avgiften varierar mellan kommuner och är inte förhandlingsbar.
Fråga miljökontoret vad prövningen kostar hos dem när du ändå ringer om skyddsnivån. Det är en av få poster du kan få ett exakt besked om i förväg.